Blog poświęcony posłudze i formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej
Kategorie: Wszystkie | Co widzimy... | Pytania | Świadectwa
RSS
czwartek, 07 lutego 2013

 Wejrzyj Panie na świeckich szafarzy Komunii świętej, 

aby niosąc Chrystusa tym którzy Go potrzebują, 

sami stawali się świadkami Ewangelii... 

sobota, 12 stycznia 2013

 

Funkcja czy posluga?
Na fanpage tego bloga pojawiła się istotna uwaga dotycząca zagadnienia, nad którym niejeden litugista poważnie się zastanawiał. Chodzi o fakt nazywania czynności przypisanej nadzwyczajnemu szafarzowi Komunii świętej. Czy szafarz nadzwyczajny wypełnia funkcję czy sprawuje posługę? Pan Łukasz na facebooku napisał tak: 


Zwracam uwagę na jedną rzecz. Jest POSŁUGA lektora lub akolity - udziela się ich mężczyznom dożywotnio. I to są dwie i jedyne posługi w Kościele. Wszystkie inne - ministrant taki czy inny, ceremoniarz, czy też nadzwyczajny szafarz komunii Świętej to są FUNKCJE. I trzeba te dwa słowa istotnie rozróżnić. Piszę to dlatego, że na tej stronie w odniesieniu do nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej używa się słowa POSŁUGA niesłusznie. To jest FUNKCJA.


Hmm... Istotna uwaga jak najbardziej słuszna. Z tym, że wszystkie polskie dokumenty KEP (instrukcje liturgiczne) wyrażają się w temacie czynności pełnionych przez nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej terminem POSŁUGA. Terminologicznie tak to się przyjęło i chyba niewiele się już w tej kwestii zmieni. Z tego co pamiętam, to na konferencji dot. posługi nadzwyczajnych szafarzy w Warszawie na UKSW w 2009 czy 2010 roku wywiązała się burzliwa rozmowa w tym temacie... 
Dla ciekawości warto byłoby spojrzeć do tekstów przywracających tę posługę, tzn. do Ministeriam quaedam (15.08.1972) Pawła VI i do instrukcji Immensae caritatis (29.01.1973). Jak tam terminy łacińskie "munus" i "ministerium" są tłumaczone na język polski...
W tym temacie polecam tekst ks. Józefa Górzyńskiego: Od funkcji do posługi (od munus do ministerium). Kim mają być w parafii ustanowieni lektor i akolita?, „Anamnesis” 15 (2009) nr 2, s. 82-86.
Może w przyszłości uda mi się ten tekst zamieścić na blogu.

16:16, lukaszekk120 , Co widzimy...
Link Komentarze (3) »
czwartek, 03 stycznia 2013

Ja cię kocham, a ty... idziesz do chorych. Mogłoby się usłyszeć z ust niejednej żony nadzwyczajnego szafarza. 

Zdarza się, ze żona szafarza staje się zazdrosna o swojego męża, który - angażując się w posługę rodzinom, w których jest osoba chora - mniej czasu wolnego poświęca swojej własnej rodzinie. Takich sytuacji raczej jest niewiele, ale może dotyczyć dużej większości szafarzy. Badanie stanu cywilnego szafarzy jednej z diecezji na zachodzie Polski pokazuje, że 92% szafarzy żyje w związku małżeńskim. 7% to panowie pozostający kawalerami, a tylko 1% szafarzy to wdowcy. 

Za sporą większością posługujących szafarzy stoi jego małżonka, która dla wielu z nich jest ostoją w wobec pewnej presji społecznej, do której nikt nigdy szafarzy nie przygotowywał. Przełamanie jej wiąże się bardziej z posiadaniem osobistych predyspozycji osobowościowych.

Przeważnie szafarze wspólnie z żoną podejmują decyzję pełnienia posługi, która dotyczy już nie tylko szafarza, ale także jego rodziny. Każdy żonaty kandydat do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej powinien otrzymać pisemną zgodę małżonki na pełnienie tej funkcji. Od momentu, gdy mąż zaczyna posługiwać jako szafarz, także i oczy wiernych nieco bardziej zwracają się na osobę jego małżonki...

12:41, lukaszekk120 , Co widzimy...
Link Komentarze (1) »
wtorek, 01 stycznia 2013

Z okazji rozpoczynającego się Nowego Roku 2013

niech każdy internauta odwiedzający ten blog

przyjmie życzenia

spełnienia marzeń oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień roku. 

 

środa, 26 grudnia 2012

Czy szafarz może oczyszczać naczynia liturgiczne? 
Praktyka niestety pokazuje, że są przypadki puryfikacji naczyń liturgicznych podczas Mszy świętej przez nadzwyczajnych szafarzy.
Instrukcja w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej wyraźnie mówi:
Po zakończeniu udzielania Komunii św. kapłan i pomocnik wracają do ołtarza. Kapłan zanosi puszkę z Najświętszym Sakramentem do tabernakulum, po czym wraca do ołtarza i puryfikuje pateny i kielich.
Jedynie podczas roznoszenia Komunii świętej do chorych szafarz może w domu ostatniej, odwiedzonej osoby, wypuryfikować naczynie liturgiczne.

W kwestii puryfikacji wypowiedziała się Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydając odpowiedź na prośbę Konferencji Biskupów katolickich Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej o rozszerzenie indultu dopuszczającego nadzwyczajnych szafarzy do asystowania przy puryfikacji naczyń liturgicznych w czasie Mszy świętej. Prefekt Kongregacji kard. Franciszek Arinze nie rozszerzył posługi nadzwyczajnego szafarza o puryfikację naczyń liturgicznych.

14:57, lukaszekk120 , Co widzimy...
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4
Flag Counter